Сорт, порода, штам — штучно створені людиною популяції організмів із визначеними спадковими ознаками: морфологічними, фізіологічними і високою продуктивністю. Прояв фенотипу залежить від умов середовища, тому в селекційній роботі важливий не лише генотип організму, але й умови його утримування (кліматичні чинники, догляд).
Для успішної селекційної роботи необхідно враховувати:
а) вихідну різноманітність ознак організмів — генетичну гетерогенність виду;
б) закони спадковості і спадкової мінливості;
в) вплив середовища на розвиток ознаки;
г) форми штучного добору для виявлення і закріплення ознак.
Основною селекційної роботи є штучний добір.
Штучний добір — вибір людиною особин із потрібними господарськими ознаками для наступного їх розведення. Враховуючи індивідуальні ознаки організму, людина відбирає особин з корисними ознаками і відкидає інші.
Види добору.
Першим етапом селекції було одомашнювання — процес перетворення диких тварин і рослин у культурні форми.
На початкових етапах одомашнювання людина здійснювала несвідомий добір — добір без чітко поставленої мети. Свідомий добір — це методичний добір, спрямований на зміну певних ознак з метою одержання особин із необхідними якостями.
Етапи селекції.
1. Добір батьківських особин за господарсько-цінними ознаками, місцем їх походження.
2. Гібридизація — отримання гібридів шляхом близькоспорідненого схрещування (інбридинг) або віддаленої гібридизації (аутбридинг). У результаті гібридизації може спостерігатися ефект гетерозису, коли гібридне покоління має високу плодючість та життєздатність. Ефект гетерозису спостерігається тільки в гібридів 1-го покоління, отриманого внаслідок схрещування двох високопродуктивних чистих ліній. У наступних поколіннях ефект згасає, тому що розщеплення ознак надалі здійснюється за законами Менделя.
3. Добір масовий або індивідуальний за господарськими ознаками.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Тут ви можете як прокоментувати прочитане, так і написати особисто до викладача. Усі повідомлення публікуються тільки після проходження перевірки.