Біологічним системам притаманна ієрархічність. Це означає, що система одного рівня організації може бути елементом системи вищого рангу.
Наприклад, клітина — це система, що складається з елементів — органел. Але сама клітина може розглядатися як елемент ще складнішої системи — тканини. Тканина — це система, що складається із клітин, але ця сама тканина є елементом хце складнішої системи — органа. Орган — система, яка складається із клітин і тканин, але він же є елементом більш складної системи — організму.
Багатоклітинний організм — це цілісна система, що складається із взаємозв’язаних і взаємозалежних компонентів — клітин, тканин, органів і фізіологічних систем. Жоден компонент багатоклітинного організму не може довго існувати самостійно, оскільки не може виконувати одночасно всіх функцій живого. Взаємозв’язки компонентів, поява між ними відмінностей у процесі взаємодії призводять до взаємної залежності, яка не дозволяє компонентам системи існувати поза нею.
Молекулярний, клітинний, тканинний, організмовий рівні життя мають спільні принципи організації та функціонування.
По-перше, вони є відкритими системами і для них характерний обмін речовин.
По-друге, усі живі системи стійкі. Будь-яка жива система може протистояти впливам зовнішнього середовища, використовуючи отримувану ззовні енергію. Живим системам властива адаптація, тобто пристосованість до середовища. їм притаманний гомеостаз здатність підтримувати постійність свого внутрішнього середовища.
По-третє, живі системи можуть змінюватися в ході індивідуального й історичного розвитку, тобто еволюціонувати.
Але властивості живих систем на цьому не вичерпуються. Так, живим організмам притаманні спадковість, мінливість, подразливість, циклічність та інші важливі фундаментальні властивості.
Біологічні системи нижчого рівня, наприклад клітини, хоча й підпорядковані системам вищого рівня (організму), але мають певну самостійність, оскільки пов’язані з навколишнім середовищем обміном речовин, енергії та інформації.
Від рівня до рівня спостерігається ускладнення біологічних систем і поява в них нових властивостей і якостей.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Тут ви можете як прокоментувати прочитане, так і написати особисто до викладача. Усі повідомлення публікуються тільки після проходження перевірки.